Ťahá vám do bytu? Váš problém vyrieši správne tesnenie


Správna izolácia domu, či bytu dokáže ročne ušetriť nemalé peniaze. Hovoríme najmä o poplatkoch za kúrenie. Samotná izolácia však nestačí. K najväčším únikom tepla dochádza v miestach, kde byt nie je takpovediac „ v celku“. Hovoríme teda o dverách a oknách. Základom sú samozrejme kvalitné materiály. V prípade okien sú ideálne tabule s viacvrstvovými sklami. Rovnako podstatné sú však aj miesta ako je prah a rámy. Ak totiž nie sú dostatočne utesnené, teplo môže unikať práve cez tieto mikroskopické priestory. Nie je ničím neobvyklým, že vám v byte dokonca vznikne prievan. No a v tom prípade všetko teplo doslova uletí vonku.

Váza s tulipánmi pred pootvoreným oknom.jpg

Riešením je tesnenie medzi sklo a prahy LMmont, ktoré zabráni úniku akéhokoľvek tepla a naopak prístupu chladného vzduchu z vonkajšieho prostredia. Tesnenie na okná, alebo akékoľvek iné sklo, teda napríklad dvere, sa väčšinou vyrába z plastu, alebo zo špeciálneho koextrudovaného termoplastu. Pri dverách, teda pri prahu, máte na výber viacero možností. V poslednej dobe sa stal veľmi populárnym takzvaný padací prah. Ide o systém, ktorý sa po zatvorení dverí doslova zaklapne do prahu, ktorý sa nachádza na podlahe. Pri otvorení dverí sa systém sám uvoľní. Cez takýto prah nepresuniete ani papier, pretože pod dverami sa nenachádza ani milimetrová škára. V preklade to znamená, že ide o dokonalú izoláciu. Cena padacieho prahu sa pohybuje medzi štyridsiatimi až šesťdesiatimi eurami.

Kuchyňa so sklenenými dverami.jpg

Možno si to neviete predstaviť, ale tesnenie môžete nainštalovať aj na posuvné sklenené dvere. Tesnenie je dôležité najmä vtedy, ak tieto dvere používate ako vstup do domu. Aj keď sú takéto dvere vyrábané z viacerých vrstiev skla a tesnenie medzi rámami je dostatočné, izolácia navyše určite nezaškodí. Podobne môžete zaizolovať aj klasické otváracie sklenené dvere. V tomto prípade použite tesnenie, ktoré nalepíte po ich celom obvode.